PERGOLE TARASOWE

Pergola jest to niewielka budowla będąca elementem budynku bądź samodzielną architekturą ogrodową. Ze względu na miejsce montażu rozróżnia się pergolę ogrodową i pergolę tarasową. Jej podstawową funkcją jest zacienienie powierzchni czy to tarasu, czy fragmentu ogrodu. Pergole mogą posiadać całkowicie przesłoniętą powierzchnię górną lub być wyposażone w specjalne lamele, które przepuszczają, w zalezności od pory dnia, tylko część światła słonecznego.

Na konstrukcji Pergoli można z powodzeniem montować inne systemy zaciemniające, takie jak refleksole czy rolety zewnętrzne. Na konstrukcji pergoli częto montuje się oświetlenie tak by móc z nich korzystać także po zachodzie słońca. Pergolę ogrodową często stosuje się jako stelaż dla roślin pnących takich jak bluszcz czy winorośl. Reasumując, pergola może być w cieplejszych porach roku świetnym miejscem wypoczynku, kuchnią ogrodową czy przestrzenią na grillowanie.

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry

Ciepło, słońce, zacieniona przestrzeń w ogrodzie, czas spędzony na powietrzu. Któż by nie chciał tak czasem odpocząć? W architekturze ogrodowej pergole były stosowane już od dawien dawna. Ten rodzaj konstrukcji ogrodowej stosowany był przynajmniej od czasów średniowiecza. Dwa rzędy podpór, na których układano belki lub kratownice, oprócz zapewniania zacienionej strefy w ogrodzie, były elementami tworzącymi cieniste alejki. Magii dodawała im pnąca roślinność, porastająca bujnie pergolę.

Miejsc gdzie montuje się pergole jest bardzo dużo. Oprócz ogrodów przydomowych i parków, te małe budowle montuje się na tarasach i balkonach a nawet dachach budynków. Wykonuje się je z różnych materiałów: drewna, aluminium a nawet z betonu czy marmuru. Pergole ogrodowe można traktować jako nośnik roślin pnących ale można również obudować je innymi systemami przeciwsłonecznymi, takimi jak: refleksole i rolety. Częstym wyposażniem pergoli jest system piór montowanych na górnej części, którego kątem pochylenia można sterować i tym samym zmieniać stopień zacienienia powierzchni pod pergolą. Coraz modniejsze staje się ostatnio montowanie oświetlenia, co wydłuża możliwość korzystania z dobrodziejstw naszej ogrodowej konstrukcji do późnego wieczora.

Oddzielną kategorią są pergole tarasowe, które montowane są jedną stroną do elewacji. Oprócz właściwości przeciwsłonecznych stanowią również świetne uzupełnienie architektury budynku, nadając mu nowocześniejszego wyglądu.

Tak jak i inne systemu przeciwsłoneczne, tak i pergole można wyposażyć w automatyczne sterowanie, które z powodzeniem może być zintegrowane z systemem inteligentnego domu.